12.02.2023. Sondaż obywatelski – nic jeszcze nie jest przesądzone.

Fundacja Długiego Stołu postanowiła przeprowadzić największy od lat sondaż wyborczy. Będzie on sfinansowany przez obywateli w ramach prowadzonej przez Fundację internetowej zbiórki. Jesteśmy zmęczeni ciągłym powoływaniem się przez partie polityczne na często sprzeczne ze sobą wyniki licznych badań o niejasnej metodologii, których wyniki są swobodnie komentowane w interesie poszczególnych partii a nie stanowią rzeczywistego obrazu preferencji wyborczej obywatelek i obywateli.

Proponujemy, by w ramach obywatelskiej inicjatywy zlecić renomowanej i certyfikowanej pracowni badawczej przeprowadzenie sondażu, który dałby rzetelną odpowiedź na pytanie, jaki wariant startu może dać jej największy sukces wyborczy. Zwracamy się o finansowe wsparcie badania do obywateli i prodemokratycznych organizacji.

Chcemy zbadać reprezentatywną, liczącą 4000 osób próbę, która losowo byłaby podzielona na cztery grupy. W każdej z grup respondenci byliby konfrontowani tylko z jednym wariantem startu opozycji w wyborach. Zamierzamy sprawdzić warianty startu na czterech, trzech i dwóch listach oraz wariant wspólnej listy czterech partii. Badanie pokaże, jak te warianty różnią się pod względem mobilizacji wyborców opozycji demokratycznej i prawicy oraz które mogą dzisiejszej opozycji przynieść największą liczbę mandatów.

Po ośmiu latach dewastujących rządów PiS dobro Polski wymaga zdecydowanego wyborczego zwycięstwa dzisiejszej opozycji demokratycznej.

Taki cel łączy Koalicję Obywatelską, Lewicę, Polskę 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe. Różni ocena, jaki wariant startu opozycji w wyborach może przynieść najlepszy pod względem liczby mandatów rezultat. Powodem różnic jest między innymi brak przekonujących badań.

Takie badanie jest dużym wyzwaniem finansowym. Jego koszt szacujemy na blisko 85 tys. zł. Dlatego zwracamy się o finansowe wsparcie badania do obywateli i prodemokratycznych organizacji.

Obywatelki i obywateli, którzy chcieliby wspomóc przeprowadzenie badania, prosimy o wejście na link https://sondazobywatelski.online/. Każda kwota będzie tu bardzo pomocna.

Zwracamy się z prośbą do wolnych i prodemokratycznych mediów o promocję idei naszego badania i obywatelskiej zrzutki na ten cel.

O polityczną akceptację naszej inicjatywy i finansowe wsparcie apelujemy do Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jesteśmy gotowi waszym ekspertom i zainteresowanym naszą inicjatywą specjalistom od badań społecznych szczegółowo opisać i uzasadnić proponowaną przez nas metodologię badania oraz przedyskutować ewentualne uwagi.

Blisko, coraz bliżej… Przez ponad tydzień (od 10.02. do 21.02. rano) trwania naszej zrzutki na przeprowadzenie sondażu obywatelskiego udało nam się już zebrać ponad 72 tys. zł. To 85% potrzebnej nam kwoty! Dziękujemy wszystkim (ok.1700 osób), które tak szczodrze odpowiedziały na nasz apel. Wszystkim, którzy przy wpłatach podali lub podadzą prawidłowe adresy mailowe prześlemy pełny raport z wynikami przeprowadzonych badań.

Zróbmy wspólnie te w pełni transparentne i obiektywne głębokie badania. Potrzebujemy wiedzy i argumentów, by wpłynąć na zbyt często tylko teoretycznie reprezentujące nas partie. Zwracamy się z prośbą o wpłaty i liczymy na Wasze wsparcie: https://sondazobywatelski.online/

1 Comment

  1. Wspaniały pomysł.Nie ufam już nawet partiom opozycyjnym,które przedstawiają nam wygodne dla siebie sondaze.Po przeprowadzeniu naszych badań będziemy wiedzieli na czym stoimy i wymusiły wzięcie naszych sondaży pod uwagę.Gratuluje autorowi tego projektu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s