01.02.2022. / Ludzie listy piszą

Od kilku tygodni w mediach społecznościowych, ale jak widać też na ulicach polskich miast rozszerza się obywatelska akcja dotarcia do rozumów liderów partii opozycyjnych z powszechnie aprobowanym apelem o pilne ZJEDNOCZENIE SIŁ, by raz a dobrze odsunąć Kaczyńskiego i PiS od władzy i zakończyć ten koszmar niszczenia polskiej demokracji czyli naruszania naszych praw i wolności. Nie ma nic ważniejszego, bo zagraża to naszemu bezpieczeństwu w wielu wymiarach.

Akcja polega na pisaniu przez obywatelki i obywateli imiennych maili do posłów i polityków opozycji demokratycznej. Koordynuje akcję BLOK DEMOKRATYCZNY 2023 https://www.facebook.com/Blok-Demokratyczny-2023-106043675245747 , który nawiązuje do powszechnych w dojrzałych demokracjach relacji między wyborcami a wybranymi przez nich przedstawicielami legislatur. U nas to jest nowość, ale jakże potrzebna. Potrzebna i aż tak oczywista, że niespecjalnie trzeba ją uzasadniać. Posłowie i politycy przecież sprawują władzę w imieniu swoich wyborców i z ich opinią powinni się liczyć. To jest nasze prawo i właściwie obowiązek, gdy „coś jest nie tak” a ich „wyborczy interes” i zrozumieją to, gdy nacisk będzie dostatecznie silny. Maili wysłano już kilka tysięcy… Potrzeba ich jest o wiele więcej a trudno o łatwiejszy sposób wyrażenia swojej opinii. Rozmawiałem z jednym z posłów; wiedzą i rozmawiają o naszej akcji.

Pierwszy apel o zjednoczenie sił podpisało w listopadzie 2021 roku 400 wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i nauki. Przeczytajcie: https://studioopinii.pl/archiwa/209483?fbclid=IwAR0oI-MoU_0VgWreaEmM4R6QIplg8Sr9M9y8qylckWFEffs1N03pt7sxCEA

Dzisiaj (01.02.2022.) organizacje obywatelskie w Bydgoszczy wyszły na ulice i wystosowały list otwarty do partii demokratycznych. Zamiast pisać zbyt wiele zacytuję go w całości. W pełni się zgadzam z postawionymi tam tezami i… PISZMY I WYSYŁAJMY LISTY:

LIST OTWARTY DO PARTII DEMOKRATYCZNYCH W BYDGOSZCZY 1 lutego 2022

SZANOWNE POLITYCZKI, SZANOWNI POLITYCY!

Wśród nas, Waszych wyborców, coraz powszechniejsze jest żądanie, by opozycja demokratyczna zjednoczyła się przed kolejnymi wyborami i wystartowała ze wspólnej listy. W wyborach w 2019 roku partie demokratyczne uzyskały prawie milion głosów więcej niż Zjednoczona Prawica, a mimo to przegrały, ponieważ metoda D’Hondta premiuje duże bloki partyjne. Dzisiaj gra toczy się o wszystko. Nie da się w starciu z PiS wygrać w pojedynkę. Niech ta prawda w końcu do Was dotrze!

Od sześciu lat doświadczamy boleśnie, że można mieć rację, dowody oraz prawo po swojej stronie i przegrywać z machiną, która ma za nic wszelkie standardy demokratyczne i na swoich usługach państwo.

Opozycjo, zjednocz się!

Reprezentujecie demokratycznych wyborców okręgu bydgoskiego, ale by tak było nadal, musicie się zjednoczyć! Zaufaliśmy Wam i mamy prawo domagać się, by partie opozycyjne wzniosły się ponad partykularne interesy i w wyborach połączyły swe siły. Nie chodzi tu o „ślub po grób”, raczej o związek partnerski, najlepiej na tyle trwały, żeby w Polsce po PiS-ie stanąć ramię w ramię dla przywrócenia państwu demokratycznego porządku. To ogrom zadań, do których trzeba się solidnie przygotować.

Opozycjo, obudź się!

Żądamy działań na rzecz wspólnej reprezentacji demokratycznych partii opozycyjnych w wyborach już dziś. Pokażcie, że stać Was na myślenie i działanie w imię dobra ogólnego jakim jest demokratyczna Polska w demokratycznej Europie. Współpracę powinniście zacząć od zaraz – najpilniej nad projektami ustaw, które pozwolą odbudować demokratyczne instytucje po wygranej. My też proponujemy przestrzeń do wspólnego działania na lokalnym poziomie – projekt Obywatelska Kontrola Wyborów. Nie ma czasu i miejsca na hazard, na partyjne gry i ambicje. Nie gra się własnym krajem, jeżeli jest się odpowiedzialnym politykiem. My, obywatelki i obywatele rozpoczynamy już kampanię wyborczą. Będziemy Was budzić i mobilizować. A jeśli chodzi o wybory – znacie nasze warunki:

ZANIM ZACZNIECIE LICZYĆ NASZE GŁOSY – ZACZNIJCIE LICZYĆ SIĘ Z NAMI.

KOD Bydgoszcz i Przyjaciele

2 Comments

  1. oj, z tym dotarciem do rozumu… i sumień opozycji, to chyba ciężko będzie. ale sondaże wskazują, że nawet jak nie wszyscy, to i tak dadzą radę. oby te trendy się nie mieniły, oby nie wymyślili i nie rzucili jako nową kiełbasę na przykład jakiegoś „menel+”?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s