06.02.2022. / Pegasus – uwagi nie tylko semantyczne

Liczne apele, że sprawę zakupu systemu Pegasus „należy wyjaśnić”, które padają od polityków i komentatorów, od senatora Jackowskiego (klub Zjednoczonej Prawicy), Banasia z NIK przez przedstawicieli KO, PSL, Polski 2050 po Kukiza i partię Razem irytują mnie ogromnie. Oni wszyscy wiedzą, że nic nie wyjaśnią, ba, wiedzą więcej, jak wszyscy, że w gruncie rzeczy nie ma „co wyjaśniać”, bo wyjaśnić można rzecz niezrozumiałą a w tym przypadku wszystko jest jasne, jak słońce.

Jak podaje Słownik Języka Polskiego Witolda Doroszewskiego: wyjaśnienie to „uwagi wyjaśniające rzecz niezrozumiałą” lub „usprawiedliwienie, umotywowanie czegoś” czyli „uczynienie coś zrozumiałym”. Wyjaśnienie to także „podanie powodów, motywów”, by „coś stało się zrozumiałe”. W przypadku Pegasusa właściwie wiemy wszystko, co trzeba. Wiemy też, że dopóki „esbecy z PiS” będą mieli władzę będą zaprzeczać i kłamać i przecież „nic nie wyjaśnią”.

Apele o „wyjaśnienie” czegoś co rozumiemy, poznanie powodów i motywów, które również znamy i które są proste jak konstrukcja cepa służą właściwie jednemu; ukryciu swojej niemocy, prowadzeniu „pozornej polityki”, relatywizowaniu i robieniu „wody z mózgu” słuchaczom tych apeli. Wyjaśnić można działanie tłoka w silniku parowym a nie totalne inwigilowanie; podsłuchiwanie, podglądanie, preparowanie „dowodów i poszlak”, kradzież dokumentów i prywatnej korespondencji, by wykorzystywać w ten sposób zdobyte lub sfałszowane czy „podrzucone” materiały w celu utrwalania i utrzymania władzy nad ludźmi w teoretycznie demokratycznym kraju. To trzeba przerwać i ukarać winnych a nie „wyjaśniać”.

W takim przypadku „nie ma co wyjaśniać” lecz należy jak najszybciej zjednoczyć wszystkie siły, powiedzieć ludziom „jak jest” i odsunąć od władzy, postawić zarzuty i ukarać ludzi, którzy wykorzystują takie narzędzia przeciwko wolnym obywatelkom i obywatelom a system Pegasus i jemu podobne poddać pełnej, sądowo społecznej kontroli. Wyjaśnienia wymaga dlaczego tego nie robimy, dlaczego opozycja nie jest w stanie się zjednoczyć a ludzie są aż tak obojętni, przyzwalając na zło.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s