10.04.2022. / Nie wiem, jak Julie i recenzenci. „Najgorszy człowiek na świecie” – dwa zdania po obejrzeniu filmu.

foto: Julie, Renate Reinsve na festiwalu w Cannes

Nie wiem – tak Julie, dwudziestokilkuletnia bohaterka świetnego norweskiego filmu, dla jednych recenzentów dramatu, dla innych komedii romantycznej z 2021 roku w reżyserii Joachima Triera odpowiada na większość istotnych zadawanych jej pytań. I nie ma to nic wspólnego z „Wiem, że nic wiem” Sokratesa, odwrotnie, jest uroczo bezbronne, bezczelne i codzienne. Za to ją kochają…

Mama z uśmiechem, przychylnością i pogodą ducha przytakuje i jakby bezwolnie akceptuje wszystkie chwilowe wybory Julie, kolejni mężczyźni za to ją kochają i nawet mówią, że jest „najważniejszą kobietą w ich życiu” a ona absolutnie niedramatycznie, z wdziękiem, pełną akceptacją i wielką sympatią otoczenia „poszukuje” swojego miejsca w świecie. Jest miła, bardzo miła, prawie zawsze uśmiechnięta, grzeczna. Rozmawia raz „poważnie”, raz mówi, że „żartuje” i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy co. Budzi autentyczną sympatię, fajnie się ubiera, porusza, tańczy, całuje i kocha namiętnie. Julia jest super. Jej partnerzy też. Tylko… świat jakiś taki chujowy, wydaje się, gdy wyjdziemy z kina. Nawet z buntu robi Disneyland a z akceptowanej samotności labirynt bez wyjścia, bo oprócz siebie nie widzą nic. Gorąco polecam ten film.

Panowie zagubieni, zajmują się sobą, nie mogą odnaleźć się wśród dominujących, podobającym się im wyzwolonych kobiet, wspominają, jak mają co wspominać a Panie, fajne, czasami walczące, czasami jedynie chcące walczyć o to, co podrzuca im kultura popularna i trendy… nie zawsze wiedzą, co z tą wolnością zrobić, jak Julie. Może zdjęcia? – to przecież takie proste. Wystarczy mieć telefon lub aparat fotograficzny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s