18.11.2022. / Będzie nas 10 milionów – apel o wspólną listę wyborczą

Z inicjatywy grupy osób od lat zaangażowanych w sprawy publiczne 18.11.2022 roku został upubliczniony w mediach list 447 przedstawicieli różnych środowisk z całej Polski; działaczy i aktywistów społecznych, polityków, samorządowców, wybitnych ludzi nauki i kultury, którzy zwracają się do liderów opozycyjnych partii opozycyjnych i do nas, obywatelek i obywateli o odwagę w myśleniu, zjednoczenie sił i stworzenie jednej, wspólnej listy wyborczej i zwycięstwo w wyborach konstytucyjną większością. To jest możliwe – warunek, wspólna lista.

Po analizie sytuacji politycznej; krajowej i międzynarodowej, sondaży wyborczych, analizie trendu a przede wszystkim po 7 latach dewastacji Polski, naszych marzeń i aspiracji do życia w wolnej dla wszystkich, europejskiej, demokratycznej, bezpiecznej i dostatniej Polski zdecydowaliśmy się wystąpić z publicznym apelem do sił demokratycznych o zbudowanie wspólnej listy wyborczej w wyborach ’23, bo jedynie to daje realną szansę na zwycięstwo z prawicą konstytucyjną większością (co najmniej 307 mandatów), co z kolej pozwala odrzucić veto prezydenta i przywrócić niezależny i niezawisły Trybunał Konstytucyjny, który jest gwarantem demokratycznego państwa prawa i naszych wolności.

Zwracamy się do wszystkich, którym te nadrzędne cele leżą na sercu o podpisanie apelu i jego rozpowszechnianie.

Apelujemy do partii politycznych, które wiele mówią o praworządności i demokracji o wzięcie naszego głosu pod uwagę i zjednoczenie sił.

Zwracamy się do wszystkich organizacji społecznych, ogólnokrajowych i lokalnych o wymierne wsparcie naszej akcji masowego zbierania podpisów. Bądźmy w tej wspólnej, najważniejszej dla Polski sprawie, wszyscy razem.

Link do podpisania apelu:

https://www.wspolnalista.online/

Link do naszego fanpage’a na Facebooku:

https://www.facebook.com/WspolnaLista

Link do listy 447 sygnatariuszek i sygnatariuszy – inicjatorów apelu (na końcu tekstu z gw.pl):

https://wyborcza.pl/7,162657,29153605,bedzie-nas-dziesiec-milionow-apel-o-wspolna-liste-wyborcza.html#S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy

#Wspolnalista , #307mandatow

List 447:

Będzie nas 10 milinów – apel o wspólną listę wyborczą

Polska pod rządami prawicy została całkowicie zdewastowana zarówno w wymiarze gospodarczym, systemowym, jak i duchowym. Stała się zakładnikiem czy wręcz własnością jednej formacji politycznej i ideologicznej. Konieczna jest wielka zmiana. Do tego, by móc przeprowadzić niezbędne reformy zaczynając od odbudowy porządku prawnego po stworzenie silnej, odpartyjnionej gospodarki potrzebna jest jedna lista wyborcza.

Jest politycznym i moralnym nakazem, by partie opozycyjne zdołały ową wspólną listę wyborczą powołać i odnieść zdecydowane zwycięstwo nad PiS. To zwycięstwo jest z pewnością możliwe. Jednolity blok wymaga jeszcze jednego: ruchu obywatelskiego, wsparcia licznych, niezależnych środowisk zawodowych, społecznych. Potrzebna jest wyborcza siła dysponująca oparciem w jak najszerszym obywatelskim ruchu.

Nie chodzi tylko o zastąpienie jednej formacji nową, nawet formacją o dobrych demokratycznych intencjach. Chodzi o przemyślany i ugruntowany w społecznej debacie program, którego podstawą jest odbudowa państwa prawa. Program ten powinien być planem odzyskania władzy przez siły demokratyczne i stanowić w nieodległej przyszłości projekt rządzenia. Musimy i powinniśmy wiedzieć, czego oczekiwać od nowej formacji i jak ją oceniać. Władza musi wrócić do ludzi i stać się dla nich przejrzysta. Program powstanie i będzie wiarygodny, gdy będą stać za nimi realne społeczne siły, doświadczenia zawodowe i intelektualne wielu poważnych grup społecznych i opinia publiczna. Powstanie obywatelskiego ruchu zmiany wspierającego wspólną listę i porozumienie partii opozycyjnych jest dzisiaj niezbędne. Tym bardziej oczekiwane im bardziej autokratyczna i antyobywatelska władza buduje się na naszej bezsilności i frustracji.

W ten sposób myśli wiele Polek i Polaków. Wzywamy wszystkich do wzajemnego porozumienia, wspólnej listy wyborczej partii demokratycznych, do tworzenia ruchu obywatelskiego tak, jak to było przy tworzeniu Sierpniowej Solidarności.

„(…) Wśród ponad 400 pierwszych sygnatariuszy apelu są m.in.: Leszek Balcerowicz, Seweryn Blumsztajn, Jacek Bocheński, Przemysław Czapliński, Mikołaj Cześnik, Jan Dworak, Barbara Engelking, Jacek Fedorowicz, Władysław Frasyniuk, Andrzej Friszke, Józef Hen, Agnieszka Holland, Zbigniew Janas, Krystyna Janda, Krzysztof Janik, Jacek Jassem, Andrzej Jonas, Ryszard Kalisz, Jacek Karnowski, Paweł Kasprzak, Krystyna Kofta, Maja Komorowska, Marek Kossakowski, Ireneusz Krzemiński, Jacek Kucharczyk, Waldemar Kuczyński, Marcin Kula, Waldemar Kuczyński, Marcin Kula, Cezary Łazarewicz, Wojciech Lemański, Marta Lempart, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Materna, Stanisław Obirek, Wojciech Onyszkiewicz, Maja Ostaszewska, Monika Płatek, Marek Przybylik, Piotr Pytlakowski, Adam Daniel Rotfeld, Andrzej Rozenek, Andrzej Rychard, Wojciech Sadurski, Izabella Sariusz-Skąpska, Andrzej Seweryn, Paweł Śpiewak, Magdalena Środa, Dorota Stalińska, Mariusz Szczygieł, Cezary Szczylik, Małgorzata Szejnert, Henryk Szlajfer, Adam Szostkiewicz, Wanda Traczyk-Stawska, Jan Truszczyński, Magdalena Tulli, Łukasz Turski, Leszek Wójtowicz, Jan Woleński, Ludwika Wujec, Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Wiktor Zborowski.” – wybór nazwisk: „Polityka” 18.11.2022.

Polityka 18.11.2022. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2190242,1,apel-o-wspolna-liste-wyborcza-ponad-400-podpisow-aktywistow-naukowcow-i-ludzi-kultury.read?fbclid=IwAR35TXin1QnXcQDnWTe7nJa-Et-nqk6ynyCTI4S5uQextiJyumMDf_3gFcs

foto: Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka (Manifestacja KOD, Warszawa, 12.2015.)

4 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s