18.11.2022. / Będzie nas 10 milionów – apel o wspólną listę wyborczą

Z inicjatywy grupy osób od lat zaangażowanych w sprawy publiczne 18.11.2022 roku został upubliczniony w mediach list 447 przedstawicieli różnych środowisk z całej Polski; działaczy i aktywistów społecznych, polityków, samorządowców, wybitnych ludzi nauki i kultury, którzy zwracają się do liderów opozycyjnych partii opozycyjnych i do nas, obywatelek i obywateli o odwagę w myśleniu, zjednoczenie sił i stworzenie jednej, wspólnej listy wyborczej i zwycięstwo w wyborach konstytucyjną większością. To jest możliwe – warunek, wspólna lista.

Po analizie sytuacji politycznej; krajowej i międzynarodowej, sondaży wyborczych, analizie trendu a przede wszystkim po 7 latach dewastacji Polski, naszych marzeń i aspiracji do życia w wolnej dla wszystkich, europejskiej, demokratycznej, bezpiecznej i dostatniej Polski zdecydowaliśmy się wystąpić z publicznym apelem do sił demokratycznych o zbudowanie wspólnej listy wyborczej w wyborach ’23, bo jedynie to daje realną szansę na zwycięstwo z prawicą konstytucyjną większością (co najmniej 307 mandatów), co z kolej pozwala odrzucić veto prezydenta i przywrócić niezależny i niezawisły Trybunał Konstytucyjny, który jest gwarantem demokratycznego państwa prawa i naszych wolności.

Zwracamy się do wszystkich, którym te nadrzędne cele leżą na sercu o podpisanie apelu i jego rozpowszechnianie.

Apelujemy do partii politycznych, które wiele mówią o praworządności i demokracji o wzięcie naszego głosu pod uwagę i zjednoczenie sił.

Zwracamy się do wszystkich organizacji społecznych, ogólnokrajowych i lokalnych o wymierne wsparcie naszej akcji masowego zbierania podpisów. Bądźmy w tej wspólnej, najważniejszej dla Polski sprawie, wszyscy razem.

Link do podpisania apelu:

https://www.wspolnalista.online/

Link do naszego fanpage’a na Facebooku:

https://www.facebook.com/WspolnaLista

Link do listy 447 sygnatariuszek i sygnatariuszy – inicjatorów apelu (na końcu tekstu z gw.pl):

https://wyborcza.pl/7,162657,29153605,bedzie-nas-dziesiec-milionow-apel-o-wspolna-liste-wyborcza.html#S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy

List 447:

Będzie nas 10 milinów – apel o wspólną listę wyborczą

Polska pod rządami prawicy została całkowicie zdewastowana zarówno w wymiarze gospodarczym, systemowym, jak i duchowym. Stała się zakładnikiem czy wręcz własnością jednej formacji politycznej i ideologicznej. Konieczna jest wielka zmiana. Do tego, by móc przeprowadzić niezbędne reformy zaczynając od odbudowy porządku prawnego po stworzenie silnej, odpartyjnionej gospodarki potrzebna jest jedna lista wyborcza.

Jest politycznym i moralnym nakazem, by partie opozycyjne zdołały ową wspólną listę wyborczą powołać i odnieść zdecydowane zwycięstwo nad PiS. To zwycięstwo jest z pewnością możliwe. Jednolity blok wymaga jeszcze jednego: ruchu obywatelskiego, wsparcia licznych, niezależnych środowisk zawodowych, społecznych. Potrzebna jest wyborcza siła dysponująca oparciem w jak najszerszym obywatelskim ruchu.

Nie chodzi tylko o zastąpienie jednej formacji nową, nawet formacją o dobrych demokratycznych intencjach. Chodzi o przemyślany i ugruntowany w społecznej debacie program, którego podstawą jest odbudowa państwa prawa. Program ten powinien być planem odzyskania władzy przez siły demokratyczne i stanowić w nieodległej przyszłości projekt rządzenia. Musimy i powinniśmy wiedzieć, czego oczekiwać od nowej formacji i jak ją oceniać. Władza musi wrócić do ludzi i stać się dla nich przejrzysta. Program powstanie i będzie wiarygodny, gdy będą stać za nimi realne społeczne siły, doświadczenia zawodowe i intelektualne wielu poważnych grup społecznych i opinia publiczna. Powstanie obywatelskiego ruchu zmiany wspierającego wspólną listę i porozumienie partii opozycyjnych jest dzisiaj niezbędne. Tym bardziej oczekiwane im bardziej autokratyczna i antyobywatelska władza buduje się na naszej bezsilności i frustracji.

W ten sposób myśli wiele Polek i Polaków. Wzywamy wszystkich do wzajemnego porozumienia, wspólnej listy wyborczej partii demokratycznych, do tworzenia ruchu obywatelskiego tak, jak to było przy tworzeniu Sierpniowej Solidarności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s