21.02.2021 / Janek Lityński

Janek z Joanną Szczęsną w domu Elżbiety i Janka nad Narwią z ich ukochanymi, czworonożnymi przyjaciółmi. Zdjęcie zrobiła Elżbieta Bogucka.

Choć nie byłem z nimi tak blisko, by pamiętać imiona tych uroczych psiaków, to wiem jaką darzyli ich czułością i troską. Z Jankiem miałem tę radość, że przez ostanie blisko 5 lat widywaliśmy się często, raz, dwa razy w miesiącu, by rozmawiać w gronie dobrych, starych, zaufanych znajomych o tym co teraz, o tym, co być może potem… Będąc na aucie, mieliśmy wreszcie dość czasu dla siebie. Po Janku było to widać i to z pewnością zasługa Elżbiety. Wyglądał świetnie, był tak przyjemnie zadbany a przy tym jak zawsze błyskotliwy, zaangażowany, z niewyczerpanym zbiorem informacji i szczegółów, pamiętał bardzo wiele, był wciąż na bieżąco, kompetentny w dziedzinach, którymi się zajmował… Znakomity rozmówca i partner w dyskusji. Janek to cała historia polskiej drogi do wolności, tej ostatniej, sprzed 30 lat z okładem. Opowiadana przez niego z przejęciem, szybkimi, urywanymi zdaniami w bardzo charakterystyczny sposób, który pozostanie na zawsze jego sposobem mówienia. Opozycjonista i polityk demokrata, prawdziwy demokrata, myślący o innych, o podmiocie demokracji, o ludziach oddalonych od centrum spraw… Sam był w samym centrum. Orientował się znakomicie w niuansach sceny politycznej, w personaliach, w historiach ludzkich karier i porażek. Dobrze rozumiał specyfikę polskiej polityki. Skarbnica wiedzy. Już na zawsze zamknięta.

Elżbieta z Jankiem uciekli z Warszawy nad Narew przed covidem, jak myślę. 21 lutego 2021 roku popołudniu Janek utopił się w nurcie rzeki rzucając się do niej, by ratować ukochanego psa. Odszedł na zawsze. Wybitny Polak, nie do zastąpienia. Niespodziewanie. Cholernie to boli, jak cios zza węgła.

Pisane na gorąco, by ochłonąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s