03.06.2021. / Strefa wolna dla LGBT

U.S. Embassy Warsaw

1 czerwca 2021 o 11:37:

Czerwiec to Miesiąc Dumy LGBTQI+ #Pride2021! Uprzedzenia, przemoc, dyskryminacja i stygmatyzacja osób LGBTQI+ musi dobiec końca – koniec, kropka. W geście solidarności I wsparcia dla wszystkich przedstawicieli środowiska LGBTQI+ w Polsce przez cały miesiąc przed naszą Ambasadą będzie z duma powiewała tęczowa flaga. Nie jesteście sami.

Tyle strona Facebooka Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie (+ foto). W pamięci niektórzy mają raport Unii Europejskiej z 2019 roku o dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i wielostronicowe opracowania ONZ na ten temat. Niestety w Polsce są to nieliczni, choć na szczęście dla chcących jest sporo organizacji obywatelskich, tekstów krytycznych i statystyk demaskujących zacofanie i trudne do wyobrażenia przypadki nienawiści, aktów przemocy i codziennej udręki, którą doświadczają geje, lesbijki, osoby transpłciowe.

Wywieszenie obok flagi Stanów Zjednoczonych flagi symbolu wolności i równości – tęczy na terenie ambasady USA w Alejach Ujazdowskich, na warszawskim „Trakcie Królewskim” nie jest wydarzeniem błahym, który można zbagatelizować i pominąć. To demonstracyjna wręcz odpowiedź na skalę nieprawości, które dzieją się w Polsce w tym zakresie. Z raportu Unii wynika, że wzrost nastrojów antygejowskich od roku 2015 wśród 28 krajów UE (raport obejmował jeszcze Wielką Brytanię) najradykalniej nastąpił właśnie w Polsce – to wzrost o ponad 60%!!!, gdy w większości krajów te wrogie nastroje malały albo wzrastały nieznacznie. To nie jest żadna „stara tendencja” lecz odwrotnie – nowa i to wyraźnie skorelowana z przejęciem władzy przez PiS.

PiS i sojusz Kaczyńskiego z polskim, narodowym i zacofanym kościołem instytucjonalnym, ich konsekwentna polityka i propaganda „wskazywania wrogów” przyniosła dramatyczny efekt. Oni, co prawda zdobyli władzę, ale uruchomili, obudzili, odnowili złe emocje i milionom ludzi dzieje się o wiele większa krzywda niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. To zbrodnia na naszych dzieciach, sąsiadach, znajomych i nieznajomych.

Dobrze, że nie brakuje niektórym z nich odwagi i walczą. Dobrze, że spotyka się też to z dużym poparciem wielu ludzi i środowisk. Bardzo dobrze, że Ambasada USA w czerwcu, Miesiącu Dumy wywiesiła tę tęczową flagę.

Kogoś obraża ta powiewająca „ideologia” na terenie ambasady USA w Alejach?

Jakoś nie słyszę sprzeciwu Dudy, arcybiskupa J., brata zmarłego prezydenta i jego kolesi. Nie słyszę też jazgotu „prawdziwych Polaków”, silnych mężczyzn z kompleksami i ich sympatii… Ciężki miesiąc czeka notabli, chyba limuzyny zmienią trasę i będą zjeżdżać/wjeżdżać Agrykolą. Jak oni to nazywają? – „Sprzeczne z polską tradycją narodową promowanie antypolskiej ideologii”? „Zakaz”? „Miasto/gmina wolne od promowania LGBT”? „Neomarksizm”? Czy tak? Może czas wystąpić z NATO mądrale? „Patrioci”?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s