29.07.2021. / Czy wsadzą Banasia do aresztu?

(2017 Eugeniusz Józefowski, Zazębiając bezzębne formy bez – radności, 20 x 20 cm, akryl na płótnie)

„Będę rekomendował utrzymanie immunitetu przez Mariana Banasia” – Kosiniak-Kamysz o immunitecie Banasia jedno, Sawicki, kolega z partii, badajże wczoraj czy przedwczoraj drugie.

Dobrze, że lider PSL-u odciął się od poparcia wniosku zmierzającego do usunięcia Banasia z urzędu, który wygłosił publicznie Sawicki, prominentny, ważny działacz Stronnictwa. Niedobrze, bo Sawicki może i tak i tak zrobić co zechce, np. „pomylić się”, „zachorować” albo zagłosować zgodnie ze „swoim sumieniem” czyli tak jak oczekuje Kaczyński, PiS czy np. Tchórzewski.

Co zrobić z wnioskiem prokuratury działającej na zlecenie i w interesie władzy w stosunku do szefa NIK-u, który mniejsza z jakich pobudek, tak jak nakazuje konstytucja energicznie i niezależnie rozlicza, kontroluje, wytyka łamanie prawa, niegospodarność i liczne afery władzy?

Polityczna odpowiedź opozycji na takie działania władzy wydawałoby się może być tylko jedna. Ale niestety nie jest. Pojawiały się też inne głosy niż obrona niezależności szefa NIK-u od bezprecedensowego ataku władzy. Nie wynikają one z moralnych dylematów. Banaś, jak wszyscy wiemy, przed objęciem funkcji był zamieszany w prowadzenie domu publicznego przez ludzi z półświatka i prawdopodobnie oszukiwał na podatkach i deklaracjach majątkowych. Wszystko na ten temat zostało już powiedziane. PiS Banasia obronił gdy opozycja oskarżała. Przywoływanie tego teraz dla obrony działań PiS-u to jest czysta ściema. Jak Banaś ponad rok temu poważnie i formalnie zaczął traktować swoje opisane w przepisach prawa obowiązki i zaczął kontrolować rząd Zjednoczonej Prawicy i pisać raporty to ten sam rząd (prokuratura, CBA), który go wybrał i bronił teraz zaatakował najbliższą rodzinę, zatrzymał i postawił zarzuty synowi, chyba żonie i oficjalnie ogłosił, że ma zamiar zrobić to samo z chronionym prawem samym szefem Najwyższej Izby Kontroli. Sytuacja stała się prosta jak gra w wojnę. Albo pozwoli się na aresztowanie szefa NIK-u i faktyczny paraliż instytucji kontrolnej albo nie. Po jednej stronie jest siła i dyktatura zmierzająca do bezkarności po drugiej działania zmierzające do ograniczenia im władzy i zablokowanie tego przez sejm, gdy będzie się miało większość. Dlaczego więc Sawicki stanął po stronie władzy? Wygląda na to, że ruchem tym obnażył kolejny nie przez wszystkich widziany mechanizm.

Od kilku lat sytuacja w państwie rządzonym przez Kaczyńskiego i jego partię wymyka się dotychczasowym doświadczeniom. Historia z Banasiem to tylko jeden z bardzo wielu elementów zapowiadanej „dobrej zmiany”, która wywróciła porządek demokratyczny państwie do górami nogami. Dotychczas budowano instytucje, teraz je się likwiduje świadomie pozostawiając instytucjonalną pustkę lub fikcję. Tak, to jest zdecydowanie coś „nowego”… choć właściwie nie, to jest nawiązanie do „starej”, znanej z historii z końca XVII i XVIII wieku postępującej entropii (rozpadu, dekompozycji) instytucji, struktur, ambiwalencji działań politycznych. Ten chaos przejawia się również w dominacji relatywizmu, nie ma nic stałego, przekraczane są kolejne granice nie do przekroczenia. Banaś to przykład ekstremalnej wręcz instrumentalizacji wszystkiego, odwracania ról ale też bezwstydnej jawność działań niedopuszczalnych przez prawo i do czasu ich władzy standardy. Od wyboru po dzisiejsze aresztowania.

Wypowiedzią Sawickiego jednak nie byłem zaskoczony. Będąc ostatnio kilkukrotnie w Siedlcach słyszałem od osoby znakomicie orientującej się w lokalnym „who is who” i nie mającej żadnego prywatnego powodu, by wprowadzać nas w błąd czy próbować „coś ugrać”, że tam, w siedleckim, po śmierci Oleksego od lat rządzą Tchórzewscy z Sawickim. Pomyślałem sobie, że to byłoby bardzo „polskie” i pisowskie zarazem, gdyby właśnie te lokalne zobowiązania były powodem deklaracji jednego z czołowych ludzi PSL o poparciu wniosku o odebranie szefowi NIK immunitetu wbrew politycznej logice i opinii opozycji. Myślę, że obecnie są „złote lata” dla lokalnych, oligarchicznych związków polegających na nieformalnych zależnościach. Należałoby pojechać do Siedlec znowu, dowiedzieć się więcej, sprawdzić podawane informacje. Fakt, że Sawicki jest posłem do Sejmu z Siedlec wszystkich kadencji a Tchórzewski prawie wszystkich (to już 30 lat) znaczy bardzo dużo, ale nie wszystko. To, że „mówią” tak w Siedlcach i nie zawsze słychać to w Warszawie jest też zrozumiałe.

Kaczyński na 100% nie panuje nad „lokalnymi” biznesami swoich żołnierzy i innych, którzy się przytulają do władzy i oni tam w tych powiatach, byłych województwach, całych sektorach biznesu zawiązując różne, wygodne dla siebie związki i robią po prostu co chcą. Nie patrzy w tę stronę. Oni „na górze” walczą z Unią, wprowadzają autorytaryzm, zamykają niezależne media ale u nas „na dole” ma być, „jak zawsze”. Tak rozumiem „wyjście przed szereg” Sawickiego. On chce przede wszystkim utrzymać biznesowo-polityczno-państwowy „porządek” u siebie, w siedleckim. Elementem tego lokalnego „porządku” jest pozycja Tchórzewskiego zagrożona przez działania NIK.

Nie chodzi też personalnie o Sawickiego, to jest jedynie przykład rozsianych po Polsce takich właśnie relacji, które zżerają Polskę od środka. To jest niestety cena jednowładztwa i centralizacji (jak wiemy terror przychodzi później i rozwiązuje problem tylko „czasowo”) Bezkarności i opłacanie lojalności powoduje rozpad. Każdy chce coś „wyrwać” dla siebie, bo nie wiadomo co będzie później a interes „na boku” jest w toku.

Kaczyński nie kuma, że buduje coś, co go obezwładnia. Jego dążenie do skuteczności staje się swoim przeciwieństwem. Myśli jak szaleniec tylko o jednym: jak utrzymać władzę i jest w pułapce. Musi akceptować wszystko, co stworzył.

Banaś, Obajtek, Sasin, Biernacki, Rydzyk i pewnie dziesiątki większych i setki mniejszych nazwisk działają poza systemem i rządzą na swoją, „powiatową” skalę, bo przecież choćby budowali największe lotniska, kierowali wielkimi firmami czy całym województwem to jednak mentalność mają drobnych cwaniaków z GS-ów z PRL-u. Kradną, dewastują, bogacą się bez kompetencji więc też marnują swoje „możliwości” i ukradzione publiczne pieniądze. Bo ile by ich nie mieli, to i tak i tak nic pożytecznego z nich jeden matoł z drugim nie osiągnie a będą tego bronić do upadłego.

Spójrzmy, cóż potrafił zrobić ze swoimi pieniędzmi przez lata twórca SKOKów, albo czy Tchórzewski osiągnął jakąś konkretną korzyść na przyszłość z wielomiliardowej inwestycji w elektrownię w Ostrołęce? Jeden trochę wywiózł i wybudował dom jak z Dynastii gdzieś na wschodzie Polski a drugi pewnie nawet nie powąchał grosza… inni rozkradli po trochu, kupili sobie mieszkania, wyjechali na wczasy, co mądrzejsi być może chcieli wykształcić dzieci za granicą lub kupić im biznesy tylko nie wiadomo czy one chciały, bo przecież mogą mieć kasę „za nic” i pieniądze też zmarnowali…

Przejedli, zgubili, zakopali, zamknęli w rodzinach, wywieźli, przepili… Ale swoich pozycji będą bronić, jak Banaś niezależności NIK-u a Kaczyński musi ich chronić, bo jego władza zależy od „pionowo”, „poza formalnie”, powiązanych niby swoich ludzi siedzących u kogoś „drugiego” w kieszeni. Rozpad, jak u schyłku I RP.

1 Comment

  1. W każdym wojennym przypadku inne winne być cele taktyczne, a inne strategiczne. Tym razem taktyka wymaga, by NIK nie wpadł w łapy kogoś innego niż Banaś. Dlatego dopóki szczerzy kły na swoich dawnych kommilitonów powinien być nietykalny. Czasem wystarczy wyjąć jedną ważną cegłę, by mur runął. To by Kaczyński ustąpił to kwestia nieuniknionej biologii, ale to może potrwać. Mam wrażenie, że chyba narastające szaleństwo antagonizowania kraju ze wszystkimi wokół dowodzi, że zamierza po sobie zostawić ruiny. Bo czuje swój schyłek. Na przyszłość powinna być kadencyjność w Sejmie i Senacie ograniczona do dwóch kadencji. Wtedy tacy „baronowie” jak Sawicki i spółka z czasem znikną.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s