05.12.2021. / „Jakoś to będzie…” Jak? Nieważne.

foto: Twitter, pisorg.

Faceci w środku, kobiety z boku…

Przez ten cholerny, litewsko-polski romantyzm i sienkiewiczowskie awanturniczo-tkliwe powiastki o dzikich polach w Polsce polityki nie traktuje się poważnie. Ciągle jest to jedna z możliwych „narracji”, sen, złuda, chocholi taniec. Na rzeczywistość składają się jakieś „Wesela” i jednostkowe uniesienia mniej lub bardziej niezrównoważonych ludzi borykających się z przez siebie wymyśloną historią. Wstyd miesza się ze snem o potędze, mesjanizm z ksenofobią, cyrkiel z cepem.

„Za komentarz wystarczyłaby już sama lista gości piątkowo-sobotniego zjazdu skrajnie prawicowych partii, nazywanych przez pisowskich organizatorów nie wiadomo dlaczego „konserwatywnymi”, bo z konserwatyzmem nie mają nic wspólnego. Przyjechali liderzy nacjonalistycznych ugrupowań: Marine Le Pen z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, lider węgierskiego Fideszu Viktor Orbán (jedyny poza Mateuszem Morawieckim urzędujący premier) czy Santiago Abascal z hiszpańskiej formacji Vox. (…) Reszta uczestników szczytu to przedstawiciele mniej lub bardziej marginalnych nacjonalistycznych partii i partyjek. Mieli robić masę i pozwolić stworzyć złudzenie, że za PiS stoi cała Europa, a w przyszłości kroi się jakaś wielka międzynarodówka nacjonalistyczna. Przyjechały holenderska partia JA 21, belgijski Interes Flamandzki, Prawdziwi Finowie, Estońska Konserwatywna Partia Ludowa, rumuńska Narodowo-Chłopska Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna. Sama śmietanka. (Swoją drogą, pełną listą zaproszonych jakoś PiS się specjalnie nie chwalił).” – Łukasz Lipiński relacjonuje w Polityce (04.12.) zjazd, czy jak spotkałem na Facebooku, „sabat czarownic”, europejskich przyjaciół politycznych PiS-u, który odbył się w Warszawie „na obrzeżach ambasady rosyjskiej”, co podkreślił niezastąpiony Jacek Pałasiński w swoim codziennym przeglądzie wydarzeń D.O. (04.12.). Wszystkie te organizacje realizują skrupulatnie od lat politykę Kremla, są przez Putina wspierane, finansowane i wykorzystywane.

Organizatorem szczytu „Warsow Sammit” był Tomasz Poręba, europoseł PiS, młody, wydawałoby się wykształcony człowiek. Kilkoro nacjonalistów czy precyzyjnie nazywając – krypto faszystów nie przyjechało. Włochów (Salvini) i Niemców (AFD) nie było z różnych powodów – zjazd był konkurencyjny do włoskiej inicjatywy sprzed kilku miesięcy a niemiecki nacjonalizm aż tak jest sprzeczny z antyniemiecką „narracją”, czy wręcz antyniemiecką fobią Kaczyńskiego, że, jak się okazało, nawet programowy irracjonalizm, miewa swoje granice.

Ten zlot „europejskiego planktonu politycznego”, jak chcą to nazywać niektórzy, miało jeden wspólny cel dla Kaczyńskiego i jego gości. Tym celem jest realizacja w praktyce imperialnej polityki Kremla w stosunku do Unii Europejskiej i swojego „bliskiego sąsiedztwa”. Unię osłabić i rozbić a z krajów dawnego bloku sowieckiego stworzyć strefę buforową pod swoim protektoratem. To jest strategia czytelna, głoszona i konsekwentnie prowadzona przez Putina od lat. Uderzenie w Unię Europejską i praktykę integracji, by narodowe interesy państw członkowskich uzgodnić i spiąć w projekt polityczny silnej, demokratycznej Europy minimalizujący egoizmy narodowe i budujący realną siłę polityczną i gospodarczą wolną od niszczących antagonizmów – to jest polityczny cel Kremla, który dziś w Warszawie jest w praktyce realizowany rękami Kaczyńskiego i jego gości. Putin podrzuca im do tego cały arsenał znanych z historii środków; ksenofobię, homofobię, rządzenie przez dzielenie, militaryzm a przede wszystkim podsyca ich nie do zaspokojenia żądzę władzy i często psychopatyczne skłonności.

Pozostałe interesy zebranych przy jednym stole nacjonalistów są oczywiście rozbieżne, co wynika z istoty ich myślenia o sobie i swoich organizacjach. „Międzynarodówka nacjonalistów”, w której każdy chce rządzić niepodzielnie a swoją pozycję zawdzięczają emanacji wrogością do innych. Ich nacjonalistyczne tezy programowe prowadzą w prostej linii do przyszłych konfliktów, jakże dobrze znanych z historii. Choć, jak zaznaczyłem na wstępie, główny cel nie jest w pełni autonomiczny to jednak zaspakaja wybujałe, ponad siły ambicje uczestników zlotu i to jest obok polityki Rosji decydujące w rozumieniu, co się dzieje.

Nie trzeba mieć doktoratu z historii i politologii by widzieć od razu, że jest to zabójczo sprzeczne z polską racją stanu i konsekwentnie realizowaną polityką bezpieczeństwa i stabilności Polski od 30 lat. Jednak dla większości nie ma to większego znaczenia, bo w Polsce polityki nie traktuje się poważnie. Stabilność to stan nieznany a różnice między Polską i Francją nas nie obchodzą, bo interesujemy się wyłącznie sobą. Minimalizowanie rangi tego spotkania, że to był tylko „plankton”, „sabat czarownic” zasługujący co najwyżej na jednodniowy margines w portalach informacyjnych jest po prostu ucieczką w jakże dobrze nam znany i ulubiony nieistniejący świat. Jaki „plankton”, jakie „czarownice”?

W Polsce i na Węgrzech to realna, autorytarna władza, która robi co chce w swoich krajach mimo podpisanych traktatów i sprzeciwu Unii. W naszym przypadku władza łamie konstytucje, jest bezkarna, bez kontroli, znosi wolności, tłumi protesty, wprowadza stany nadzwyczajne i rządzi jak najbardziej realnie. Kradnie i niszczy dorobek dwóch pokoleń. Rozbija Unię i jest w stanie konfliktu ze wszystkimi sąsiadami, bo takie fantasmagorię ma jeden człowiek; dziwaczny, anachroniczny, psychopatyczny jak go widzą psychiatrzy i jeszcze w dodatku podoba się to bardzo dużej części ludności, bo są podobni do niego. Co mówią Polki i Polacy na to? – „Jakoś to będzie…” a politykę realizuje Putin a Kaczyński chcący czy niechcący jest jej ambasadorem, my spuszczamy głowy i odwracamy wzrok… Warsaw Sammit dzieje się w czasie, gdy NATO, USA i Unia Europejska ostrzega, że Putin zamierza być może za miesiąc zająć siłą Ukrainę i przypomnieć światu, że ta część Europy to rosyjska strefa wpływu.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s