30.12.2021. / Sylwester Marzeń pod Giewontem

Jak informują media do Zakopanego przybyło dziesiątki tysięcy ludzi z całej Polski; tłoczą się na Krupówkach, w karczmach, pubach. Jacek Kurski organizuje z rozmachem sylwestrowy spęd, gwiazdy TVPiS szykują się do wielkiego show. Ściągnięto dodatkowe oddziały policji z sąsiednich województw, bo władze spodziewają się burd, pijaństwa i aktów wandalizmu.

Przedwczoraj jak podaje Ministerstwo Zdrowia w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 793 osób, najwięcej jak do tej pory w czasie IV fali pandemii, wczoraj (30.12.) – 709, w sumie od kwietnia 2020 96,415, ale to nie są pełne dane. Zgonów nadmiarowych w Polsce przez te prawie dwa lata jest aż ponad 200 tys.! a w 2021 roku zmarło ponad 510 tys. ludzi gdy średnia z ostatnich lat przed pandemią oscylowała w okolicy 400 tys. rocznie. To jest najtragiczniejszy rok pod tym względem od czasu II Wojny Światowej.

Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed ciężka chorobą i śmiercią są prowadzone od początku 2021 roku powszechne szczepienia. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dane i odpowiednie zestawienia dotyczące poziomu zaszczepienia Polek i Polaków z dnia 29.12.2021. Porównano je z danymi z października. Przyrost liczby zaszczepionych jest minimalny. Tylko w 4 województwach przekracza 50% (najwięcej na Mazowszu – najliczniejszym, co sprawia, że ogólna liczba zaszczepionych w Polsce dobija do 55%). Średnia w Unii Europejskiej sięga 80%.

Ten obraz świadomości i braku odpowiedzialności władz PiS-u jest przerażający. W dodatku w ostatnim wywiadzie Kaczyński bezwstydnie tłumacząc się podsumowuje: że oni „nic nie mogą”. Oczywiście, że mogą… tylko NIE CHCĄ.

Od samego początku pandemii, już prawie dwa lata, trwa w najlepsze ich bezprecedensowa, zabójcza w swoich konsekwencjach dla już ponad 200 tys. ludzi (a to przecież nie koniec – dziennie umiera ponad 500 osób!) polityka negacji życiowych interesów ludzi, współpracy i najprościej rozumianej odpowiedzialności. Nie zwalniam z odpowiedzialności nas, ludzi, ale to państwo i władze mają obowiązek zapewnienia nam bezpieczeństwa w sytuacjach, które przekraczają możliwości jednostki i wymagają narzędzi i procedur będących jedynie w rękach państwa.

Te przywołane 200 tys. śmierci, których mogłoby być o wiele, wiele mniej, to śmierci bezpośrednio lub pośrednio spowodowanych pandemią. Zarażeniem wirusem, chorobą, masową hospitalizacją ciężkich, śmiertelnych przypadków i w efekcie niesprawnością całego systemu ochrony zdrowia – brakiem lekarzy, łóżek, karetek dla wszystkich chorych. W 2021 liczba nadmiarowych zgonów w Polsce (różnica między wieloletnią średnią liczbą zgonów a tegorocznymi zgonami) sięga 30%!!! To 100-120 tyś. ludzi, którzy gdyby nie pandemia i gdyby nie takie a nie inne działania władz żyliby dalej.

Na tle innych państw wypadamy w śmiertelnych statystykach najgorzej. A przecież znane są metody, posiadamy narzędzia i pieniądze, wszystko jest jasne i wiadomo co robić, by wielokrotnie zmniejszyć liczbę ofiar pandemii. Oni tego świadomie nie wykorzystują. Dlaczego?

Najpierw tylko kłamali i kradli lekceważąc zagrożenie, by wygrać wybory w 2020 roku. Oszukali i wygrali i dalej kłamią i kradną, chyba z przyzwyczajenia, bo inaczej nie jestem w stanie wytłumaczyć nie zrealizowania skutecznie ich przecież tak spektakularnie prezentowanego przez ministra Dworczyka „narodowego programu szczepień”. A to właśnie szczepienia, co nie budzi kontrowersji wśród innych rządów i wszystkich ekspertów pozwalają drastycznie, kilkunastokrotnie ograniczyć liczbę śmierci z powodu COVID-19.

To, że ich elektoratowi, kościołowi to się mogłoby „nie spodobać” (zrobili badania – tak wyszło) trudno traktować jednak mimo wszystko jako poważny argument. Przecież „ciemny lud to kupi” a co ma kupić decyduje władza i jej propaganda. Dlaczego tego nadużywanego przez siebie narzędzia teraz nie używają? Na przyjęcie odpowiednich ustaw większość stale mają, bo opozycja takich ustaw stanowczo i głośno domaga się od miesięcy. Więc dlaczego są aż tak nieskuteczni? Dlaczego przez zaniechanie powodują tyle śmierci i nieszczęścia w tysiącach rodzin? Przecież nie może im się to politycznie opłacać? a ponoć Kaczyński głupi nie jest. Nasuwa się jeden powód. Kłamią i kradną, bo gardzą nami i myślą jedynie o sobie, atrybutach władzy i pieniądzach.

Czym jest jak nie wyrazem pogardy organizowanie w tych okolicznościach „Sylwestra Marzeń pod Giewontem” dla 30 tys. niezaszczepionych i zaszczepionych ludzi w czasie panującej zarazy a także w czasie żałoby, smutku i żalu 200 tys. rodzin? Tego nie wolno robić! Robią!

Zadbamy o pamięć czasu pandemii. Pamięć o ofiarach i bohaterach tych mrocznych miesięcy. O tysiącach rodzin, które straciły najbliższych, o tysiącach pracujących ponad siły z narażeniem zdrowia i życia, by nam pomóc i ulżyć w bólu pracownikach służby zdrowia, wolontariuszy i wszystkich innych nieuszanowanych i zapomnianych przez władze ludziach. Zadbamy też o pamięć, kto za ten stan rzeczy jest odpowiedzialny. Znamy ich imiona i nazwiska.

ps. w zeszłym roku zerkałem na poprzedni sylwestrowy show Kurskiego w TVPiS. Napisałem o tym parę akapitów (w tym roku nie będę zaglądał, będzie to samo): https://pawelbujalski.blog/2021/01/01/01-01-2021-pogarda-w-rytmie-disco-polo/

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s