31.08.2022. Katarzyna Wappa. Wyjść do lasu – to już znaczy coś innego…

30.08.2022. Gdańsk. Europejskie Centrum Solidarności. „Miałam dziś zaszczyt wręczyć Medal Wolności Słowa Katarzynie Wappie, nauczycielce angielskiego, lokalnej aktywistce, obrończyni praw uchodźców, a przede wszystkim bohaterce naszych czasów, która nie boi się mówić prawdy. Gratuluję pani Katarzynie, gratuluję wszystkim nagrodzonym. Igor Tuleya, Piotr Jacoń, Katarzyna Wappa, Wanda Traczyk-Stawska, Stanisław Tym, Jacek Fedorowicz i wszyscy nominowani do Medali Wolności Słowa jestem Wam wdzięczna i dziękuję za wszystko co dla nas robicie!” – napisała wczoraj na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz podsumowując wczorajszą galę wręczania odznaczeń.

My (Kazimierz Wóycicki, Tomasz Sulima, organizator spotkania i ja) spotkaliśmy się z Katarzyną późną jesienią zeszłego roku w chronionej przez policję, straż graniczną i wojsko strefie przygranicznej, po kilku kontrolach jak ze stanu wojennego w jej rodzinnej Hajnówce. Pamiętacie jeszcze ten czas? „Miejsce dzieci nie jest w lesie”.

To było bardzo niedawno. Zaledwie 3-4 miesiące, dosłownie parę tygodni, wręcz dni przed agresją Rosji na Ukrainę i naszym zbiorowym otwarciu serc i domów dla uciekinierów z pola wojny. Przyjęliśmy setki tysięcy, może 2 może 3 miliony ludzi w potrzebie i jesteśmy z tego dumni, bardzo dumni. Rząd i Prezydent się tym chwali, choć zrobiliśmy to przede wszystkim my, duża część spontanicznie reagujących i gotowych do poświęceń ludzi.

W sumie w tym samym czasie, gdzieś od pół roku wcześniej do dzisiaj, na granicy z Białorusią, w lesie i w sercach dzieje się coś odwrotnego. Prawdziwy dramat zagubionych ludzi, upadek humanitaryzmu i bezduszna brutalność państwa, naszego państwa! Tam niezmiennie opuszczonych i zagrożonych ludzi państwo traktuje jak bezwartościowe przedmioty a nam pozostaje poczucie wstydu, obojętność większości i heroiczna postawa niewielu. Jedną z nich jest Katarzyny Wappa.

Bym zapomniał… PiS w tym czasie postawił jeszcze pięciometrowe ogrodzenie na granicy z Białorusią ciągnące się przez 160 km, jak w ogromnym ZOO przy wybiegu dla dzikich zwierząt i jeszcze chwalą się tym a wielu to się podoba. Zapora jest nieporównywalnie droższa (1,6 – 2 mld.) niż konieczna pomoc garstce uciekinierów w porównaniu ze skalą emigracji z Ukrainy, którą mamy moralny i prawny obowiązek okazać jednym i drugim.

Pamiętacie jak propagandziści PiS straszyli i opowiadali głupoty obrażając i szkalując w faszystowski sposób szukających bezpiecznego miejsca do życia wpuszczonych w kanał ludzi, którzy byli i są do dziś przerzucani jak worki z piaskiem między „siłownikami” z Polski i Białorusi?

Gdy im się uda przedrzeć przez kordony to błądzą, umierają, cierpią i chorują po lasach; dzieci, kobiety w ciąży, zagubieni mężczyźni szukający szansy dla swych rodzin. Polskie władze odmawiają im prawa do życia. Cynicznie, bezwzględnie licząc przede wszystkim na poparcie zmanipulowanej części ludności, lekceważąc i łamiąc prawo i podpisane przez Polskę umowy międzynarodowe pisowskie władze używali i używają nadal brutalnej siły państwa… ale o uchodźcach z granicy z Białorusią teraz milczą i milczą nie dlatego, że są w jakikolwiek sposób zawstydzeni… O nie! Milczą, bo kłamią i manipulują na inny temat a mają na tyle rozumu w głowie, że wiedzą iż obrazów z dwóch granic i dwóch różnych, jednoznacznych wizerunków zachowań pogodzić się nie da.

Dwa światy, jedna Polska: nasza postawa i działania wobec ludzi w potrzebie z Ukrainy i brutalność i bezprawie państwa i co najmniej obojętność wielu wobec dramatu represjonowanych na granicy z Białorusią. Z tych sprzeczności jak coś trwałego i niesłychanie ważnego wyłania się postawa i lokalne, realne, codzienne działania Pani Katarzyny, którą musimy widzieć i rozumieć jako reprezentantkę tej lepszej i piękniejszej części nas.

O tym teraz myślę wspominając kilkugodzinną, wyciszoną rozmowę z młodą, silną pewnością, że tak właśnie trzeba kobietą, matką, która po studiach i pobycie zagranicą wróciła do rodzinnego domu i razem z gronem znajomych robi po prostu to, co należy. U siebie, w swoim mieście, lesie, domu. Od miesięcy, bo tak trzeba, bo to tak blisko niej. Nie bez lęku, ale nie sama. Nie dla sławy ale cicho, sprytnie i skutecznie, choć z wielkim bólem, że nie wszystkie „wyjścia do lasu”, ich interwencje kończą się happy endem. Porażki pamięta się lepiej i dłużej. To życie a nie film. Pewnie, że się boję. Wyjść do lasu – to już znaczy coś innego…

Spotkaliśmy się walcząc o puszczę – wspomina, gdy mówi o tych, z którymi działa. Jestem traktowana jako „swoja”, bo wróciłam do rodzinnego miasta. Tu był i jest mój dom. Wszyscy mnie znają, pamiętają. Sporo jest tutaj takich ludzi. Wróciłam dla spokoju, dzieci, Puszczy, Mamy, ciszy… Tak ułożyło się moje życie. Teraz przyszedł czas dawania świadectwa – o tym nie ona mówiła, nie nadużywała patetycznych słów – o tym rozmawialiśmy, gdy pod wrażeniem jej skromności i odpowiedzialności wracaliśmy do Warszawy.

Umówiliśmy się z Katarzyną, że nasza kilkugodzinna rozmowa zostanie między nami. Szczegóły mogły i ciągle mogą zaszkodzić sprawie. Tam walka o życie i godność ludzi ciągle trwa. Nie jest już to tematem mediów choć gala z odznaczeniem było wzniosła i bardzo piękna, ale to pikuś przy postawie i działaniach Pani Katarzyny, nauczycielki i aktywistki z Hajnówki. Dobrze, że ludzie mogli ją poznać. „To jest bohaterka naszych czasów” – jak powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. Szczere gratulacje i wielkie podziękowanie Pani Katarzyno!

PS

Po napisaniu i opublikowaniu tego tekstu na blogu parę dni później w TOK FM trafiłem przypadkiem na wywiad z laureatką, Panią Katarzyną. Od kilku miesięcy nie mieszka już w Hajnówce. Razem z dziećmi przeprowadziła się do Czech. „Z powodów prywatnych” – jak powiedziała. Tam mieszka z partnerem ale dodała, że wybrała miejsce, gdzie nie będzie czuła ciągle „moralnego nakazu”, że „powinna iść do lasu ratować ludzi”, bo tam cierpią i umierają, co dla niej jest naturalną i obowiązkową reakcją. Powodzenia, spokojnego i dobrego życia, Pani Katarzyno.

foto: Katarzyna Wappa – ECS, Facebook, Aleksandra Dulkiewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s